Yurtdışı Uçuşlarda Yanınızda Yer Alması Gerekenler

Uçak yolculuğu inşa etmek genellikle meşakkatli tek iştir. Nedeni Ise havayolları yüklü tek güvenlik tedbiri almaktadırlar. Valizinizde bulundurduğunuz sıvıdan tutun da tırnak makasınıza civarı yüklü tek aramadan geçiyorsunuz. Bununla Birlikte kesin şartları durumda olan havayolu firmaları, şart ihlaline de şüphesiz ateş gibi bakmıyor. Uçuşta da durum böyleyken temkinli olunması gerekmektedir tabiki . Fakat yurtdışı uçuşları, yurt içi uçuşlarından tek sürü daha farklıdır. En basit farklılıklardan ilki pasaport, ikincisi yurtdışı harcı, üçüncüsü ise havalimanına bundan önce gitme gerekliliğidir . Şunlar hariç özgür bagaj hakları da tabiki farklıdır. Yurtdışı uçuşlarda yanınızda kesinlikle bulundurmanız gerekli durumda olan ve şüphesiz bulundurmamanız gerekli durumda olan tek takım birşeyler vardır. Bunlardan en önemlilerine sizler amaçlı yazımızda koltuk verdik.

Resmi Yazılar:

Pasaport, uçak bileti, pasaport kontrolünde göstermeniz gerekli durumda olan şayet varsa okul kabulleriniz, gideceğiniz yerin adresi yanınızda taşımanız gerekli durumda olan belgelerdir. Bu vesikalari , Ülkemiz’den çıkarken ve yurtdışında gezi edeceğiniz ülkeye girerken ihtiyacınız olacağı amaçlı bavulunuza koymamanız, üzerinizde taşımanız gerekmektedir. Götürebileceğiniz öbür resmi belgelere baktığımızda şunlar arasında; ehliyetiniz veya yedek kimlik, gezi çekleriniz, gideceğiniz ülke dövizi, kredi kartı, tıbbi ve diş kayıtlarınız, varsa akademik dokümanlar benzeri belgelere gereksinim duyabilirsiniz. Pasaportunuzun ve en mühim belgelerin kesinlikle 2 fotokopisini alın. Tek kopyasını hanede bırakın ve tek kopyasını da yanınıza alın. Bununla Birlikte yanınızda pek miktarda vesikalık fotoğraf götürmeyi unutmamaya çaba edin, bazen gerekli olabilir .
Kozmetik Mahsulleri ve Türevleri:

El bagajınızda şüphesiz kozmetik malzemeleri taşımayın, kozmetik malzemelerini yetkililer doğrudan çöpe yolluyorlar.

Şahsi Eşyalar:

Yurtdışı uçuşlarında yanınıza alabileceğiniz şahsi eşyalar boyun yastığı, palto veya şal, el çantası, şemsiye veya baston, fotoğraf makinesi /kamera, dürbün, mantıklı miktarda okuma malzemesi, tek bir sürü kez kullanmakta olduğunuz ilaçlar benzeri eşyalardan ibarettir. Bilhassa yurtdışı uçuşları uzunca sürdüğünden ötürü , uçakta uyuma ihtimalinizi de göz önüne aldığımızda boyun yastığı veya şal benzeri sizin amaçlı rahatlık sağlamak edecek eşyaları yanınıza almanızı öneri ederiz. Bununla Birlikte kullanmak zorunda olduğunuz ilaçları kesin yanınıza almalısınız. Bavulunuzda olması hiçbir işinize yaramayacaktır. El bagajınızın içerisinde barındırmalısınız.

El Bagajında Sıvı/akışkan Taşımayın:

ucak-yolculariYurtdışında el bagajlarında tek sürü iyi kontrol meydana geldiği amaçlı deodorant, törpü, sıvı/akışkan ürünler benzeri şeyleri bavulunuza koymayı unutmayın. Havayolu firmasına göre değişim gösterse de çoğunlukla yetişkinler amaçlı bagaj hakkı 20 kilogramdır. Daha pek eşyanız olursa, pek para ödemek mecburiyetinde kalırsınız. Uçak biletinizi satın aldığınız havayolu firmasından bagaj hakkını kontrol edebilirsiniz.

Döviz:

Gideceğiniz ülkede her ne civarı kredi kartı kullanabiliyor olsanız da, tekrardan de sıkıntı yaşamamak yerine o ülkenin para birimini yanınızda taşımanızda fayda var. Gitmeden birden çok zaman önce döviz büfelerinden veya bankalardan yeteri civarı para sağlamak edebilirsiniz . Avrupa’da Avro , onun dışarısında olan ülkelerin birçok çoğunda ise AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI doları olabilitesi yüksek tek para birimidir. Dövizlerinizi kesinlikle el bagajınızda taşımalısınız. Bagaja verdiğiniz valizde taşınmaması gerekmektedir .

Bunları Yanınıza Almayın:

El bagajınızda taşımamanız gerekli durumda olan tek takım birşeyler var. Bunları hiçbir zaman el bagajınıza koymayınız.

*Yanıcı-yakıcı-patlayıcı her çeşitli madde ve sıvı/akışkan bunlardan ilkidir. Boyalar, kimyesaslar, çakmak gazı, kolonya vb.

*Her çeşitli sıvı/akışkan ve gaz, su, gazlı içecekler, şurup, alkol vb.

*Sprey gaz içerir ürünler.

*Macun kıvamındaki maddeler.

*Kimyasal ürünler.

*Bitki ve nebat tohumları, canlı-cansız hayvan vs.

*Katı olmayan yemek ve içecekler. Kokulu içecek ve yiyecekler gökyüzü sahası köpeklerini valizinizin çevresine toplayacaktır.

*Kesici-delici-patlayıcı aletler. Çakı, bıçak, muşta, silah , kurşun vb. uçuş yapacağınız sırada yanınızda bulundurmamanız gerekli durumda olan şeylerdir.