Türkiye de En Çok Turist Çeken Yerler

 

Turizm açısından bakılacak olursa, Ülkemiz hakikaten yeryüzünde yer alan ender güzellikteki ülkelerden biri içerisindedir . Kesinlikle coğrafik ve kültürel güzellikleri harmanlamış meydana gelen Ülkemiz’de gezilebilecek birçok güzel mekân ve tatil bölgesi bulunmaktadır. Bunlardan en mühim meydana gelen 20 tanesi şunlardır;

İNSUYU MAĞARASI / Burdur

İnsuyu mağarasına her yıl birden pek yabancı gezgin gelmektedir. 9 adet kocaman ve minik anlaşılmaz olarak içerdiği göllerle çok alaka cazip tek oluşumdur. Çok uzunca tek Jeolojik evrim ardından nihai halini almış meydana gelen devasa tek yapıdır.

HASANKEYF / Batman

Batman’da yer alan Hasankeyf ise birçok kültürü tek araya getirmiş meydana gelen ve mükemmel doğasıyla kesinlikle görülmesi gerekli olan yerlerden birisidir. Natürel sit alanıdır ve yer alan eserlerle anlaşılmıştır ki tarihi milattan öncesinde 10.000 seneye dek gelmektedir.

İSTANBUL BOĞAZI / İstanbul

Dünyada benzeri olmayan tek hale ev sahipliği inşa ederek 2 ilginç kıtayı bağlayan tek köprüye sahip meydana gelen İstanbul Boğazı estetiğiyle her süre yabancı gezgin çekmekte çok başarılıdır. Tekne turları benzeri aktivitelerle büyülenerek gezilen tek atmosfere sahip meydana geldiği gerçektir.

AMASRA / Bartın

Bartın ilinde yer alan en güzel yerlerden birisi Amasra Kasabası turistlerce hiçbir süre boş bırakılmıyor. Kesinlikle gezilecek yerleri arasında bilhassa sert duvar geliyor fakat müzesi de çok mühim . Sessizliği ile tam tek dinlenme mekânıdır.

AĞRI DAĞI / Ağrı

Ülkenin en dik dağı olmakla birlikte dağcılık sporu için dünya ölçeğinde tek yerdir. Nuh tufanı için Ağrı Dağı’nın kocaman tek ehemmiyeti meydana geldiği inanışlar arasında meydana geldiği için de turistler buraya yüklü tek alaka gösterir. Hz. Nuh’un gemisinin burada meydana geldiğini düşünenler bulunmaktadır.

PAMUKKALE / Denizli

Ülkemiz’de yer alan eşsiz jeolojik tek oluşumdur Pamuksert duvar. Denizli il hudutları içinde bulunmaktadır. Mükemmel oluşmuş travertenler görülmeye değerdir. Kesinlikle ülke ve dünya açısından da mühim tek turistik yerdir.

BALIKLI GÖL / Şanlıurfa

Yedinci sırada ise Şanlıurfa’da yer alan Balıklı Göl var ve mukaddes tek mekân olarak görüldüğü arasında ziyaretçi sayısı daima artmaktadır. Turistlerin göldeki mukaddes balıklara yem attığı ve Hz. İbrahim ile Nemrut ile ilgili haber alınabilen ilginç tek atmosferi meydana gelen turistik alandır.

IHLARA VADİSİ / Aksaray

Hristiyanlık açısından da çok kocaman ehemmiyete sahip meydana gelen Ihlara Vadisi ortasından geçtiğimiz akarsu ile mükemmel tek imaj sunuyor. Merdivenlerle inerek ulaşılan tek vadi ve güzel tek nehirle karşılaşan turistler, bu doğallığı unutamamaktadırlar. Kayalıkların arasında yer alan ve oyularak inşa edilmiş mükemmel kiliseler de görülmeye değerdir. Ihlara vadisine seyahat otobüsü ile kolaylıkla gidebilirsiniz. Otobüs biletiniz ise Biletall’da..

ERCİYES DAĞI / Kayseri

Kayseri’de yer alan Erciyes Dağı, kayakla uğraşan sporsever turistler her yıl burada yer alan birçok tesisi doldurmaktadır. Volkanik tek oluşumdur ve çok uzunca zamanlar süresince oluşum devam ederek tamamlanmıştır. 3917 metre ile çok dik tek dağdır.

DÜDEN ŞELALESİ / Antalya

Antalya’da yer alan Düden Şelalesi Ülkemiz’de yer alan en güzel oluşumlardan birisidir ve turistler açısından çok rağbet görmektedir. Antalya merkeze hemen hemen 10 kilometre mesafede bulunur.

KAÇKAR DAĞLARI / Rize

Türkiye içinde yer alan en mühim ulusal parklardan birisini barındıran Kaçkar Dağları, turistler buraya gelince eşsiz yeşiline hayran kalmaktadır. Ulusal park, Rize’nin kazası meydana gelen Çamlıhemşin’de bulunmaktadır.

KURŞUNLU ŞELALESİ / Antalya

Antalya ilinde yer alan mühim tek şelale meydana gelen Kurşunlu Şelalesi de Düden civarı mükemmel tek yerdir ve serinliğiyle rahatlatan tek mekândır. Antalya’da turistlerce çok gezilen yerlerden birisidir.

KAZ DAĞI / Balıkesir

Balıkesir ili sınırlarında yer alan Kaz Dağı efsaneler üreten tek yerdir ve tek doğa harikası olarak anılır. Natürel oluşumlarından meydana gelen şelaleleriyle izlemeye doyulamayan turistlerin uğrak yerlerindendir.

ŞEHRİBAN KANYONU / Kastamonu

Şehriban Kanyonu Kastamonu’dadır ve Yorucu şartlarından insanlarca geçilmesi çok uzunca süre almıştır. 1997 yılında tek ekip kanyonu tamamıyla tamamlayan önce birlik olmuştur. Şenpazar ilçesindedir.

KAPADOKYA / Nevşehir
Nevşehir şehrindeki tarihi mekânlardan birisi meydana gelen Kapadokya’da dünyanın her bölgesinden yabancı gezgin balonla inşa edilmiş olan turlarda eşsiz tek görüntü tecrübesi yaşıyor. Peribacaları ise, esasen çok pek insanı her yıl buraya getiren enteresan jeolojik oluşumlar olarak alanda gözleniyor.

ÖLÜDENİZ / Muğla

Yamaç paraşütü seven turistlerin akın ettiği yerlerden birisidir. Muğla ilinde yer alıp, mükemmel denizi ve kumuyla alakayı hak eden turistik tek cennettir.

ULUDAĞ / Bursa

Kayağın tek numaralı adreslerindendir ve birden pek yabancı gezgin spor için olarak buraya her yıl gelmektedir. Bursa ilinde bulunur ve 2.543 metredir.

UZUNGÖL / Trabzon

Oldukça temiz havasıyla çiçek ve ağaçlarla natürel tek güzel meydana gelen Uzungöl her yıl birden pek turisti konuk etmektedir. Trabzon şehrinin kazalarından birisi meydana gelen Çaykara’da bulunmaktadır .

YEDİ UYURLAR MAĞARASI / Mersin

Mersin’in kazası meydana gelen Tarsus’ta bulunur ve Dedeler köyünde bulunur . Müslümanlar için mukaddes tek mekân meydana geldiği benzeri Hristiyanlıkta da mukaddes onay edilir.

NEMRUT DAĞI / Adıyaman

Adıyaman şehrinin Kâhta kazası civarındadır. 2.150 metre yüksekliğe sahiptir. Etrafında hem tek batı, hem tek doğu uygarlıklarına ilişkin meydana gelen birden pek tarihi yapıta rastlanılmaktadır.