Tarihi Kiz Kalesi Mersin

Yılın her ayının farklı bir güzelliği vardır. Fakat Eylül ayı bir başkadır. Sonbaharın habercisi ve insanın içerisine tatlı bir üşümenin geldiği, güneşin bir yüzünü gösterip bir yüzünü kapattığı bu ayda tarihi mekânlar da değişik ve esrarengiz bir havaya girer. Heybetli duruşu ile ve denizin ortasında adeta yalnızlığa alışmış bir çınarmış benzeri karşılıyor bizleri…

Mersin‘in en iyi mahaline kondurulmuş meydana iştirak eden ve efsanenin tam adresi diyebileceğimiz Kızkalesi Erdemli’ye 24, Mersin’e 62 kilometre mesafededir. Restore edilerek ayakta durmaya personel ve harici etraf uzunluğu 192 metre meydana iştirak eden kalenin kuzeyindeki ve güney uçları sekiz kaleyle korunmuştur. 1448 senesinde onarılan Kızkalesi son zamanlarda Mersin’e iştirak eden turistlerin en bir sürü ziyaret ettikleri yerdir. Su kemerleri, taş mezarları ve taştan bezenmiş yollarıyla tüylerinizi diken diken edecek. Türk Malı ve başka turistlerin keyifli bir tatil için geldikleri bu yerde 300 m ve 1200 m uzunluğunda 2 plaj vardır. Yaz sezonlarında çok kalabalık meydana iştirak eden bu sahillerde tatilinizi doruklarda yaşayabilirsiniz. Alım Satım ve eğlence yerlerinin de yer aldığı bu kasabada Kızkalesi’nin büyüsüne kapılmamak elde değildir. Hem Bir tatil hem bir de tarihin kaynaştığı bu eşsiz yere geldiğinize hiç pişman olmayacaksınız. Zira beklentilerinizin tam karşılığını bulacağınız Kızkalesi’nde tarihi iliklerinize civarı hissedeceksiniz.

Efsane demişken size Kızkalesi efsanesini anlatalım. Kitaplara konu olmuş geçmişi ile Kızkalesi bütün ihtişamıyla sizleri bekliyor… Korykos‘ya hayatını sürdüren krallardan biri, kız evlat sahibi olabilmek için hemen hemen altını çizen Allah’a dua eder. Gün ciro Allah duasını onay eder, bir sürü iyi bir kız çocuğu dünyaya ciro . Kralın bu güzel ve sevimli küçük kızı gün geçtikçe hepten güzelleşir. Bir Sürü iyi bir kız meydana gelmesinin yanında yardımsever biridir. Bir gün Korykos kentine bir bilici ciro . Kral da onu sarayına çağrı eder. Kral dokunmaya kıyamadığı kızın geleceğini bir sürü heyecan eder ve öğrenmek arzu eder . Bilici kıza bakınca ansızın irkilir ve korkar. Fakat krala bir birşey ifade etmek istemez. Kralın ısrarı üst kısmına “Kralım kızınızı bir yılan sokacak ve kızınız üzgünüm can verecek . Bu kaderi kimse değiştiremeyecek. Siz dahi bunun için mani olamayacaksınız” der. Kral bu hale çok endişelenir fakat kızına hiçbir birşey söylemez. Korykos kalesinin karşısına kıyıya yakın bir adacığın üst kısmına taşlardan bir sert duvar yaptırır. Ansızın Çok hizmetçi ile beraber kızını bu kaleye kapatır. Herkesle ilişkini keser. Kız bu olaya çok üzülür ve mana veremez. Kralın bir maksadı yılanın sudan geçemeyeceğini düşündüğü için kızına kayıp gelmesini önlemektir. Günlerden bir gün kızın canı üzüm isteyince saraya bilgi gider. Tarsus Beyazı adı verilen üzüm kralın kız için toplanır ve sepete konur. Üzüm sepeti kaleye götürülür. Fakat sepetin içinden çıkan yılan kızı sokar ve kız orada can verir . Mersin’in en bir sürü malum ve en bir sürü belirtilen şehir efsanesi bu şekildedir. Kalenin ismini da bu nedenden almış meydana geldiği düşünülmektedir.

İşte bu dillere destan ve tarihi açıdan da bir sürü mühim bir yere sahip meydana iştirak eden Kızkalesi‘ni bu ayda rastlamak sizin için değişik bir tecrübe olacak. Daha uslu ve daha serin bir Mersin rastlamak ve Kızkalesi’ni huzurlu rahat gezinmek için Eylül ayının bütün güzellikleri beraberinde size bu güzel yere gitmenizi öneri ederiz. Her Geçen Gün beraber bir takım yerleri deforme olsa da halen bütün güzelliği ile sert duvar benzeri , taş benzeri benliğini korur . Ailece ya da arkadaşlarınızla keyifli günler geçirmek için Mersin’e bir bilet almanız yeteri kadar olacak.