Sonbahar da En Güzel Şehirler

Aşkın, sevginin ve romantizmin en üst düzeylerde yaşandığı güzde hangi şehirler bu güzel mevsimi en güzel biçimde karşılamaktadır. Yaz aylarının ağır ağır sona erdiğini gösteren ve bunun sembolü meydana iştirak eden dökülen yaprakların altında gezip dolaşarak kafanızı dinleyebilirsiniz. Ülkemizde sonbahar mevsimini en güzel biçimde karşılayan bir takım şehirler vardır. Kımetli zamanınızdan belli bir süre çalarak mahaline çok kımetli bir birşey vermek; sizi bu güzel sonbahar şehirlerine götürmek talep ediyoruz . Ateş rengi yaprakların duruluğunun ve bununla birlikte bin bir rengin hissedildiği bu özel şehirler hangileridir?

Ağva

Yeşşehir, her an insana bir dinginlik verir. Huzurun basit taşı ise suskun bir ortamdır. Ağva’da bütün bunları yaşayabilirsiniz. Ağva’nın en mühim özelliği ise İstanbul’la iç içe olması ve doğallığından hiç bir birşey kaybetmemiş olmasıdır. Şehir gürültüsünden ve boğucu havasından arınmak isteyenlerin güzde düşünecekleri bir yer olma özelliği taşır. Sonbahar mevsiminin tatlı üşümesi beraberinde bisiklet yarışı kiralayabilir veya yürüyüş parkurlarında yürüyüş yapabilirsiniz. Ağva’da yer alan restoranlarda lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Alaçatı

 

Alaçatı yaz aylarının en fenomen mekânlarından biri olabilmektedir . Fakat sonbaharın habercisi meydana iştirak eden Eylül ayı içinde da bambaşka güzelliğe kavuşur. Alaçatı, Ege Bölgesi’nin el değmemiş ve doğallığından bir birşey kaybetmeyen yeridir. Sonbaharın bütün güzelliklerini yaşayabileceğiniz Alaçatı’nın Arnavut kaldırımlı sokaklarında gönlünüzce dolaşabilirsiniz. Tarihi dokusundan ödün vermemiş Alaçatı, sonbaharı en güzel karşılayan yerlerden birisidir.

Assos

 

Antik şehir denilince önce akla iştirak eden yerlerden birisi meydana iştirak eden Assos güzde bambaşka olabilir . Assos antik kentinin kalıntılarının yer aldığı Behramkale, tarihi Osmanlı’ya dayanan eskiyen bir köydür.

Sonbaharın en ince ayrıntısına civarı yaşandığı yer meydana iştirak eden Assos’un sokaklarında dolaşırken bile kendinizi eskiyen döneme ilişkin hissedebilirsiniz. Sizlere kucak açan oteller ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Ege lezzetlerini de sonbahar mevsiminde tatma imkânı bulacağınız yer yeniden Assos antik kentidir.

Cunda

 

“Cunda’nın en güzel yanı hangi mevsimde ortaya çıkar?” diye bir sualle karşılaşırsanız, yanıtı apaçık ortadadır. Elbette ki hüznün ve gizemin mevsimi meydana iştirak eden sonbahardır diyebiliriz. Temmuz ve Ağustos aylarının yoğunluğundan ardından Eylül’le birlikte iştirak eden huzur insanı çok dinlendiriyor. Bu adada günün tespit edecek saatlerinde tertip eden tekne turlarına katılarak sonbaharın bütün derinliğini görebilirsiniz. Eylül ayı içinde gitmiş olduğunuz Cunda’dan Âşıklar Tepesi’ne çıkmadan, lokma tatlısını yemeden ve temiz havasını içinize çekmeden dönmeyin.

Rize/Çamlıhemşin

 

Her mevsimde kesinlikle güzel meydana iştirak eden Çamlıhemşin’e bir de güzde bakalım dedik. Rize’nin en cazibeli kazalarından meydana iştirak eden Çamlıhemşin Eylül ayı içinde bambaşka olmaktadır. Güzde sarı ve yeşilin dans ettiği ormanında yürümek, trekking inşa etmek ve yaylaların yaylası Ayder’in büyüleyici güzelliğine iştirak etmek sizlere güzel geliyor olacak . Sonbahar mevsiminde Çamlıhemşin birden fazla ziyaretçi ağırlamaktadır. Zamanı durduracağınız ve güzel bir pencereden bakacağınız Çamlıhemşin’e iki zaman bile olsa kesinlikle gidin. Bu fikirden çok hoşnut kalacaksınız.

Gökçeada
Mevsimlerden sonbahar ve elbette en güzel adadan merhabalar. Gökçeada yaz aylarında kocaman bir ziyaretçi kitlesini ağırladıktan ardından Eylül ayından bu yana ise sonbahar sevdalılarını bekliyor olacaktır. İstanbul’a 350 km uzaklıkta yer alan bu adaya Kabatepe’ye civarı yolu ile gidip geriye kalanını ise feribotlarla geçebilirsiniz. Sonbahar mevsiminde gezeceğiniz ve hayran kalacağınız yerler ise Kaleköy, Tepeköy, Çınaraltı, Marmaros Şelalesi, Saklı Liman, Yıldız Koyu, Eskiyen bademli, Peynir Kayalıkları, Gökçeada’nın dayanılmaz gezilecek yerleridir. Sonbahar mevsiminde arada çıkan güneşi Gökçeada’nın en güzel yerinden batırabilirsiniz. Bu eşsiz manzaraya doyamayacaksınız. Sakızlı muhallebisi ve dibek kahvesi bu kente ayrı bir tat katmaktadır diyebiliriz.

Nevşehir/Kapadokya

 

Uçan balonlarıyla Eylül ayının en harika illerinden biridir Kapadokya. Sonbahar’a has renklerin kendini gösterdiği ve peri bacalarının da bu güzelliğe eşlik ettiği bu güzel manzarada sonbahar bir yabancı yaşanır. Kızıl Çukur’da mini yürüyüşler inşa etmek , güneşin batışının seyrine dalmak ve tarihi hatırladan taş evlerde geçmişe gitmek amaçlı bu kente bir de sonbahar mevsiminde gelin. Yaptığınız gezinin tadına güzde Kapadokya’da varın.