Antalya Yeni Havalimanı

Antalya’nın batısına havaalanı inşa edilmesi amaçlı turizmciler ve iş adamlarından iştirak eden istekler üst kısmına Eriştirme , Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Hamdi Yıldırım , Altyapı Yatırımları Evrensel Müdürü Fatih Turan ve havacılık uzmanlarıyla yer tespiti inşa etmek üzere geçtiğimiz hafta incelmelerde bulunduklarını belirtti .
Devlet Gökyüzü Meydanları İşletmesi ( DHMİ ) Evrensel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım , Antalya’nın batısına ifade edilecek tertemiz havaalanı amaçlı teknik konuların yanında tarihi doku , etraf , ormanlar ve tarım sahaları dikkate alınarak Kaş belediye Demre içinde bir yer belirlendiğini ifade etti .

TURİZMİN KOCAMAN ETKİSİ

AK Parti’den Antalya birinci sıra milletvekili adayı durumda olan eskiyen Eriştirme , Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın da havaalanı ihtiyacını dile getirmesinin mühim bir davranış noktası meydana geldiğini anlatan Yıldırım , şu biçimde konuştu:

” ( Antalya’nın batısına ifade edilecek tertemiz havaalanı kentteki ana limanı etkiler mi? ) diye tereddüdümüz vardı . Yaptığımız araştırmada , Kaş belediye Demre bölgesi Antalya merkeze 200 kilometre , Dalaman Havalimanına ise 190 kilometre uzaklıkta , belirlenmiş alan 2 havalimanının içinde bir yerde . Her 100 kilometrede bir havaalanı kuralını da mahaline getirmiş oluyoruz . Turizmin ve bölgenin uyumlu fiyat olarak gelişmesi amaçlı oraya havaalanı yapılmasının filhakika yararlı olacağını gördük . ”

Söz konusu havalimanının nereye yapılacağı konusunun mühim meydana geldiğini belirten Yıldırım , kendilerine havalimanını amaçlı 4 muadil yer sunulduğunu ama buraların uyumlu olmadığının belirlendiğini ifade etti . Antalya Havalimanı Transfer
Kaş , Demre ve Finike‘ye çok yakın durumda olan bir alan üstünde iş yapıldığını ifade eden Yıldırım , ” Sırtta 400 belediye 600 metre rakımla iyi bir düzlük var . Mania gerekliliği uyumlu gözüküyor . an itibariyle çalışılıyor , fizibilite pozitif netice verirse orada öyle bir tasarılama yapıyoruz . Altyapı Yatırımları Evrensel Müdürlüğü inşasını üstlenecek , biz de işletmesini yapacağız şayet başından bu yana koordine içerisinde olacağız ” diye sohbet etti .

YİD modeli ile olabilir

Antalya’nın batısına ifade edilecek 3 . havalimanının hangi modelle yapılacağının artık belirlenmediğini belirten Yıldırım , yap belediye işlet belediye devret modeliyle yapılmasının olası meydana geldiğini ifade etti .

Havalimanın beynelmilel olma ihtimalinin yüksek meydana geldiğini anlatan Yıldırım , ” YİD olmasının koşulu , karlı olmasıdır . Bizim Anadolu’da yaptığımız pekçok havaalanı hizmet havaalanı . Şunlar kar etmiyorlar şayet yurttaşımızın havayolunu sıkması tarafından biz onları sübvanse ediyoruz . Burasının karlı olabileceğini öngördüğümüz amaçlı YİD modeliyle yapılabileceğini tahmin ediyoruz . Artık bu hüküm kesinlikle değil şayet olabilmektedir ” diye konuştu .
Her çeşitli uçağın inebileceği bir havaalanı olmasının arzu edildiğini anlatan Yıldırım , havalimanının gelişmeye müsait olacak biçimde planlanacağını , talep çok kapasitenin artırılacağını ifade etti .

BÖLGEDEKİ TARİHİ ESERLERE ITINA GÖSTERİLECEK

Yer tespiti ile ilgili teknik konular yakınında tarihi doku ve çevrenin de dikkate alındığını belirten Yıldırım , şu biçimde konuştu:

” Tarihi eserlerin meydana geldiği bölgeye zarar vermeyi aklımızdan dahi geçirmiyoruz . Tarihi dokuya zararlı olacak yerde olmaması gerekmektedir . İkinci kriterimiz , ormanlara , oradaki elbette dokuya zarar vermeyecek bir yer olması . Üçüncüsü tarım arazisi olmaması gerekir . Bunların tümü bizim teknik unsurların yakınında göz önüne aldığımız ek unsurlar . O bölge , özellikli bir bölge meydana geldiği amaçlı bunları da değerlendirmemize alıyoruz .

Çalışmaların bitirmesinin sonrasında ihaleye çabuk bir biçimde çalışılacak . Belirlenmiş yer üstünde teknik analizin pozitif çıkması halinde bu sene ihaleye çıkılabiliriz . ” Antalya Havalimanı Transfer

Havalimanının bizzat potansiyelini oluşturacağını ifade eden Yıldırım , uyumlu fiyat ve turistik alanda faizlerinin olacağını belirtti .http://elparstransfer.com/