İstanbul’un Tarihi ve Turistik Yerleri

istanbuldaki-10-tarihi-yer-ve-mekan

İstanbul’daki 10 Tarihi Koltuk Ve Mekan

İstanbul tüm Dünyanın gözdesi, Hayat üstünde 2 kıtayı birleştiren bir şehir ve gelmiş geçmiş en kocaman imparatorluklara ev sahipliği yapan bir kenttir. Çok sayıda çeşitli kültüre ve insana ev sahipliği yapan bu eşsiz kente her imparatorluk, her kültür bir iz bırakıp öyle gitmiştir. Herkesin gözü üstünde meydana iştirak eden uçsuz bucaksız bu metropol de gezilecek görülecek pekçok mekân, koltuk ve müze vardır. Tarihsel olarak senelerden beri varlığını sürdüren İstanbul, uzunca geçmişi ve çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış olmasından dolayı içerisinde birçok tarihi mekân barındırmaktadır. Her biri birbirinden güzel bu tarihi mekânları, bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

bir) YEREBATAN SARNICI:

Yerebatan Sarnıcı’nın tarihine baktığımızda 527 ve 565 seneleri aralarında yapıldığını görmekteyiz. İstanbul’da koltuk alan en kocaman sarnıç meydana iştirak eden Yerebatan Sarnıcının yapılma maksadı yakın alanda koltuk alan saraylara su taşınmasıdır. Sarnıcın arasında yeniden tarihi ölçüt olarak kocaman önem talep eden Medusa başı heykeli yer almaktadır . Bu Sabah Yerebatan Sarnıcı müze olarak hizmet vermektedir. Benzer sürede bu sarnıç çeşitli kültürel aktivitelere de ev sahipliği yapmaktadır. Sarnıca iştirak eden birçok ziyaretçi de suya ücret atarak dilek dilemektedirler.

2) AYASOFYA MÜZESİ:

Ayasofya Müzesi, Bizans İmparatoru I. Jüstinyen aracılığıyla milattan ardından 532 ve 537 seneleri aralarında inşa edilmiştir. Ayasofya Müzesi, kilise olarak yapıldı fakat 1453 senesinde Fatih Padişah Mehmet’in İstanbul’u fethinden ardından camiye çevrilmiştir ve Osmanlı devrinde cami olarak kullanılmıştır. Ek Olarak ardından ise Mustafa Kemal Atatürk’ün talebi ile 1934 senesinde müzeye çevrilmiştir. Ayasofya 1935’ten itibaren hâlâ ek olarak müze olarak kullanılmaktadır. Büyüklüğü ve iç süslemelerinin zenginliği ile çok büyüleyicidir. Ayasofya’nın büyüklüğüne ve ihtişamına asırlar süresince hiçbir yapı ulaşamamıştır.

3) EYÜP PADIŞAH CAMİİ:

1458’de yapılmış olan Eyüp Padişah Camii, Müslümanların bir çok defa olarak ziyaret ettiği mukaddes bir yerdir. Eyüp Padişah’ın türbesinin arasında koltuk aldığı cami, bu nedenden çok ziyaretçi alması böylelilikle İstanbul’un en kalabalık camilerinden biridir. Bilhassa ramazan aylarında bolca ziyaret edilmektedir. Benzer sürede İstanbul’un ilk camisi olma özelliğini de taşımaktadır.

hemen-biletall

4) TOPKAPI SARAYI ADALET KULESİ:

Topkapı Sarayı’nın maksimum yapısı Adalet Kulesi’dir. Fatih Padişah Mehmet aracılığıyla yaptırılmıştır. Osmanlı Devleti vaktiyle tüm idare hükümleri burada alınmaktaydı. Son Zamanlarda ise turistik, tarihi bir yapıdır.

5) TOPKAPI SARAYI:

Topkapı Sarayı, eskiden arasında 4000 dolaylarında bireyin içinde bulunduğu ve 400 yıl süresince Osmanlının yönetildiği bir saraydır. Fatih Padişah Mehmet aracılığıyla yaptırılmıştır ve tarihte ilk defa Abdülmecit vaktiyle müze benzeri ziyarete açılmıştır.

6) AYŞE PADIŞAH ÇEŞMESİ:

İstanbul’un tarihi eserlerinden bir ötekisi de Ayşe Padişah Çeşmesidir. 1598 senesinde inşa edilmiştir. III. Murad’ın kızı Ayşe Padişah aracılığıyla yaptırılmıştır. Çeşme, Osmanlı mimarisinin belirgin izlerini taşımasıyla dikkatleri üst kısmına çekmektedir.

7) AYNALIKAVAK KASRI:
Yıl içerisinde pekçok yabancı gezgin aracılığıyla ziyaret edilen bu yapının ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Aynalıkavak Kasrı, Osmanlı İmparatorluğu Çağında Tersane Sarayı olarak malum yapılar grubundan günümüze erişen bir örnektir.

8) DOLMABAHÇE SARAYI:

Dolmabahçe Sarayı’nın şu anda koltuk aldığı meydanın bundan 400 yıl civarı öncesinde Boğaziçi’nin kocaman bir koyu meydana geldiği bilinmektedir. Bu alan her geçen gün bataklığa dönüşmüştür ve 17. asırda da doldurulmaya başlanmıştır. Alan bir özgü bahçeye dönüştürülmüştür. Bu bahçede çeşitli dönemlerde yapılmış olan yerler Beşiktaş Kıyı Sarayı isimiyle anılmıştır. Beşiktaş Kıyı Sarayı Padişah Abdülmecid aracılığıyla yıkılmış ve 1843 senesinde Dolmabahçe Sarayı’nın yapımına başlanmıştır.

9) GALATA KÖPRÜSÜ:

1845 senesinde l. Abdülmecit’in annesi aracılığıyla yaptırılmıştır. Ahşap imalatı amacıyla çabuk bir biçimde eskiyen köprü 1863 senesinde Hasan Ahmet Paşa aracılığıyla yenilenmiştir.

Galata Kulesi

10) HASEKİ HAMAMI:

Haseki Padişah Hamamı, 1556 senesinde Hürrem Padişah aracılığıyla Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.