İstanbul daki Adalara Nasıl Gidebilirim?

 

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık, sosyo belediye kültürel ve uygun fiyatı açıdan en mühim şehridir. Il , iktisadi büyüklük açısından bakıldığında yeryüzünde 34. sırada bulunurken , nüfus açısından belediye hudutları göz önüne alınarak yapılan bu sıralamaya yönelik ise Avrupa’da birinci sıradayken Yeryüzünde ise 6. sırada bulunmaktadır . İstanbul, yalnızca Türkiye’nin değil hem de bütün Dünyanın göz bebeğidir. Sebep tarihsel yapısı, sebep mimarisi, sebep 2 kıtayı birbirine bağlaması ve sebep de tümü birbirinden güzel gezilecek mekânları ile bütün Dünyanın ilgisini üzerine çekmeyi başarmıştır.

İstanbul’a iştirak eden ziyaretçiler amaçlı gezilecek birçok yer mevcuttur. Bilhassa de yaz mevsimi ise gezilecek yerler hepten fazlalaşmaktadır. Bilhassa de tarihi, plajları, tabiatı ile tek çok kez yabancı gezgin çeken İstanbul adalarına yüklü alaka vardır. Sebep türk malı milletçe olsun, sebep turistler olsun adalara yüklü tek alaka işaret etmektedir . Adalara erişim her an sorun olarak görülmektedir. Fakat sanılanın aksine adalara erişmek çok kolaydır. İstanbul’da bilhassa Avrupa yakasında Eminönü, Karaköy ve Kabataş iskelesi, Anadolu yakasında ise Bostancı, Kadıköy, Maltepe, Avcılar ve Kartal iskelelerinden denizyolu ile istediğiniz saatlerde adalara ulaşabilirsiniz. Adalara erişim gerçekleştiren firmalar ise İDO, il hatları, Mavi Marmara, Prens tur, Dentur ve Turyol ‘dur. Yazımıza adalara erişim amaçlı hangi semtten hangi erişim arabayı seçim edilebileceğinden bahsederek devam ediyoruz;istanbul-daki-adalarina-ne-nasil-gidebilirim

heybeliada

1 ) AVRUPA YAKASI:

Avrupa yakasından Adalara doğruca kez olan iskeleler: Avcılar, Kabataş, Eminönü ve Karaköy’dür.

a ) Karaköy ve Eminönü:

Motorlar aracılığıyla adalara erken saat 06. 30’dan bu yana sürekli seferler düzenlenmektedir. Bu motorlar yazın kez yaparken kış mevsiminde yaptıkları seferler yok denecek civarı yetersizdir . Bu seferleri Turyol firması düzenlemektedir. Heybeliada, Burgazada, Büyükada ve Kınalı Ada’ya seferler vardır.

b ) Kabataş:

Adalara gitmek amaçlı en yüklü olan ve en fazla kullanılan limanlardan biri Kabataş Limanıdır. Adalara, vapur, motor ve deniz otobüsleri benzeri kapsamlı tek seçim listesi sunması nedeni ile çok pek rağbet görmektedir. Yaz kış itinalı olarak seferler uygulanmaktadır. İsterseniz vapuru faydalanarak ucuza erişimi gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz de huzurlu ve çabuk tek erişim amaçlı İDO’yu seçim edebilirsiniz.

burgazada

c ) Avcılar:

Avcılar iskelesinden yalnızca yaz aylarında ve erken 09. 15 saatinde adalara gidiş gerçekleştirilmektedir. Geriye dönüş amaçlı ise adalardan kalkış saati 19. 15’tir. Erişim ise motorla sağlanmaktadır. Seferleri Dentur firması düzenlemektedir ve fiyatı olarak belli bir süre pahalıdır.

d ) Yeşilköy:

Yeşilköy’den erişim motor ile yapılmaktadır. Kış Mevsiminde seferler cuma, cumartesi, sektör günleri şuanki . Yazın ise altını çizen kez vardır. Seferleri Mavi Marmara firması düzenlemektedir. Gün Içerisinde 2 kez gidiş, 2 kez de dönüş vardır.

2 ) ANADOLU YAKASI:

Anadolu yakasından Adalara doğruca kez olan iskeleler Bostancı, Kartal, Kadıköy ve Maltepe’dir.

a ) Bostancı:

Anadolu yakasında adalara erişmek amaçlı en fazla seçim edilen erişim yeri Bostancı’dır. Aynı Kabataş benzeri deniz otobüsleri vapur ve motor benzeri alternatifleri ile yolculara farklı seçim alternatifleri vermektedir. Yaz kış itinalı seferler gerçekleştirilmektedir. Erken 06. 00’dan bu yana tek çok kez olarak erişim arabayı bulmak olasıdır .

b ) Kadıköy:

Adalara gitmek amaçlı vapur ya da motor alternatifleri vardır. Il hatları Kabataş’tan tertip eden vapurlar Kadıköy’e de uğramaktadır. Turyol Kadıköy’den ve yalnızca yaz aylarında adalara motor ile seferler düzenlemektedir. Motor, vapura yönelik daha sakindir. Vapur çok kalabalıktır, bilhassa yaz aylarında yer bulunma sıkıntısı vardır.

kinaliada

c ) Kartal:

Kartal’dan adalara yaz kış itinalı olarak yalnızca Prenstur firması açısından motor ile kez düzenlemektedir. Seferler saat 06. 30’da başlamaktadır.

d ) Maltepe:

Yazın ve kış mevsiminde yalnızca gün içerisinde üç kere Mavi Marmara firması açısından motorlar ile kez düzenlemektedir. İlk erişim ise saat 08. 00’da olmaktadır .