Hızlı Tren İle Seyahat Edilebilecek En İyi Yerler

 

Yüksek Çabuk Tren veya az adıyla YHT, benzer Almanya’daki ICE benzeri veya Fransa’daki TGV, Ülkemiz’de TCDD aracılığıyla verilen bir çabuk tren hizmetinin isimidir . Bu hizmet kendine has tren setleri ve çabuk demiryollarıyla verilmektedir. Yüksek Çabuk Tren seferlerinin Ülkemiz’de başlamasıyla beraber ülkemiz bu teknolojiyi kullanan ülkeler aralarında Avrupa’da 6. olurken Hayat çapında ise 8. ülke olmuştur. TCDD bu yepyeni treninin ismini kesinleştirmek için bir anket yapmıştır. Ankette maksimum reyleri meydan “Turkuaz “, “Türk Yıldızı “, “Yüksek Çabuk Tren “, “Kardelen “, “Yıldırım “, ” Sert Kanat” benzeri farklı adlar arasından seçim inşa ederek Yüksek Çabuk Tren adının kullanılmasına hüküm verildiğini açıklamıştır.

Yüksek Çabuk Tren ülkemizde bir an önce Ankara-Eskişehir aralarında hizmet vermiştir. ileri ki zamanlarda ağır ağır yaygınlaşmaya başlamıştır. Son Zamanlarda hâlâ daha yaygınlaşması kocaman bir süratle aynı ritimde süren Yüksek Çabuk Tren, şu anda da Konya, Eskişehir, İstanbul, Ankara illerinde hizmet vermektedir. Yüksek Çabuk Trenin hemen hemen hızı 250 km/s olarak belirlenmiştir. Bununla Beraber 8 motora sahip meydana gelen bu trende, arıza şeklinde bir yabancı motorun devreye girerek trenin yöntemde kalmasını önleyen gelişmiş bir de sistem yer almaktadır . Yüksek Çabuk Tren ülkemizde ilk kez 13 Mart 2009 tarihinde saat 09.40’ta Ankara’dan Eskişehir’e davranış etmiştir. Yazımızın devamında ülkemizde gezi edebileceğiniz 5 tane Yüksek Çabuk tren hattına değineceğiz.

 

Ankara-İstanbul Arası Yüksek Çabuk Tren Hattı:

Ankara ile İstanbul aralarında inşaatı tamamlanmış meydana gelen bu çabuk tren hattının uzunluğu ise 533 kilometredir. Bu hat yardımıyla yolculuk 3,5 saat sürmektedir. Bu üstelik çalışacak meydana gelen yüksek çabuk tren ise 250 Km/sa’lik bir süratle davranış etmektedir. Çabuk trenin İstanbul’a varışı 29 Ekim 2013 tarihinde ve Marmaray’ın da açılışıyla benzer gün yapılmıştır. Ankara bir İstanbul arası kez yapan çabuk trenin tam 8 durağı yer almaktadır . Bunlara sırasıyla bakacak olursak -Ankara’dan kalktığını varsayalım- Ankara Orta Garı, Sincan Garı, Polatlı Garı, Eskişehir Garı, Bozüyük Garı, İzmit Garı, Gebze Garı ve Pendik Garları şeklinde sıralayabiliriz. İnönü bir Gebze bölümünde tam 36 tane tünel planlanmıştır fakat uygulamada bir takım tüneller birleştirilmiş veya iptal edilmiştir. TBM ile açılan bir tünel heyelan rizikosu ile önce yeri değiştirilmiştir fakat sonra TBIRLEŞMIŞ MILLETLER’nin tünel arasında ilerleyememesi üst kısmına iptal edilmiş ve makine tünelin arasında bırakılarak sokak değiştirilmiştir.

 

Ankara-Konya Arası Yüksek Çabuk Tren Hattı:

Ankara ile Konya arasındaki hat toplamda 306 kilometre uzunluğundadır. Bu hattın 96 kilometre’lik bir kısmı imalatı daha eskiden tamamlanmış meydana gelen Ankara-İstanbul tren hattını paylaşmaktadır. 212 kilometre’lik Polatlı-Konya etabının imalatı ise Ağustos 2006’da başlamış ve hattın tamamı 23 Ağustos 2011 tarihinde biterek faaliyete açılmıştır. Proje alanında 27 üstgeçit, 7 köprü, 143 menfez, 83 aşağı geçit ve 2030 metre uzunluğunda bir tünel yapılmıştır. Bu üstelik tren saatte aşağı yukarı 168 kilometre süratle sokak almaktadır ve yolculuk bir saat 55 dk benzeri bir zamanda tamamlanmaktadır.

Ankara-Eskişehir Arası Yüksek Çabuk Tren Hattı:

Ülkemizde inşa edilmiş olan ilk Yüksek Çabuk Tren Hattıdır. Erişim müddeti ise bir saat 20 dk olarak belirlenmiştir.

Eskişehir-Konya Arası Yüksek Çabuk Tren Hattı:

Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya hatlarından tamamıyla özgür olarak 2013 senesinde açılan hattın uzunluğu 355 kilometre olarak belirlenmiştir. İki şehir arası mesafeyi 2 saatte gitmektedir. Bir gün içerisinde 2 kez yapılmaktadır.

TCDD aracılığıyla Alman Siemens firmasından sağlamak edilen ve test sürüşleri tamamlanan turkuaz rengarenk yepyeni bir sürü yüksek çabuk tren setlerinden ilki Ankara-Konya YHT hattında bu sabah faaliyete girdi. (Orhan Akkanat bir Aa )

Ankara-İzmir Arası Yüksek Çabuk Tren Hattı:

Henüz imalatı tamamlanmamış bir hattır. Hat tamamlandığında, Ankara-İzmir arasındaki gezi müddetinin 3 saat 30 dk , Ankara-Afyonkarahisar’ın ise bir saat 30 dk olacağı düşünülmektedir.