Belgrad’a gitmek amaçlı 5 neden

belgrada-gitmek-icin-5-neden

Belgrad’a gitmek amaçlı 5 nedenEtkileyici tarihi ve harika doğasının yanında vizesiz gidilebiliyor olması nihai dönemlerde Belgrad’ı epeyce fenomen inşa etti . İşte Belgrad’a gitmeniz amaçlı 5 ne sebeple .
Sırpça ‘beyaz şehir’ manasına iştirak eden Belgrad, Sava ve Tuna Nehirleri’nin birleştiği noktada, yerine yakışır biçimde ferah ve aydınlık bir il . Yemyeşil şehir meydana iştirak eden Belgrad, 3 yüzyıl Osmanlı himayesinde kaldığı amaçlı Türk halkına vizesiz giriş desturu veriyor. Vize mecburiyeti olmayışı Belgrad’a gitmek amaçlı başlı başına bir ne sebeple olsa da şehiri ziyaret etmek amaçlı çok ek olarak harika nedenler var.

bir.

UYGUN FİYATLI OLMASI

Avrupa ülkelerinin hemen hemen tamamı, nihai derece pahalı başkentlere sahip. Belgrad bu konuyla alakalı istisnalar arasında! Yeme içmeden konaklamaya ve hediyelik mal alışverişine civarı Belgrad, malum Avrupa başkentlerine mukayese et hemen hemen üçte bir oranda ek olarak pahalı olmayan . Durum bu biçimde olunca Belgrad ekonomik tatil arayışında olanlar amaçlı harika bir muadil .

2. HARIKA DOĞASI

Birçok Avrupa şehri yemyeşil tabiatıyla ön tasarıya çıkar. Belgrad da onlardan birisi… Şehrin çevresindeki göl ve nehirler nihai derece muazzam bir görüntü sunuyor. Şehrin her tarafı yeşil alan ve bu yeşil sahalar suni değil! Çok sayıda park alanıyla il yaşamının içine yerleşmiş bir yeşil alan kültürü Belgrad’ta hakim. Şehrin içinden geçtiğimiz Tuna ve Sava Nehri büyüleyici.

3. ETKİLEYİCİ TARİHİ

Belgrad’ın tarihi milattan öncesinde üçüncü asra civarı uzanıyor. Durum bu biçimde olunca şehrin her aracılığıyla tarih fışkırıyor. Belgrad’ı harika kılan detaylardan birisi de şehirde var meydana iştirak eden tarihi dokunun şüphesiz el değmemiş olması. Tarihi yerleri yıkmak mahaline restore edip kullanmak seçim edilmiş alanda . Şehirde enbaşta Sırbistan Milli Müzesi ve Nikola Tesla Müzesi olmak üzere birden fazla müze yer ediniyor . Nikole Pasic Alanı , Kalemegdan Parkı değinen yerler içinde .

4. RENKLİ MUTFAĞI

Belgrad, doğu ile batının kesişme noktasında Avrupa kıtasında. Coğrafi konumuna bir aşama Osmanlı himayesi altında kalmış olması da eklenince çok rengarenk bir mutfak kültürü meydana çıkmış. Bilhassa et ve balık ön tasarıda olsa da hamur işi de Belgrad mutfağının değinen lezzetleri içinde . Proja olarak bilinen mısır ekmeği, kulen olarak bilinen sucuk akla önce iştirak eden lezzetlerden. Hatta restoranlarda porsiyonlar kocaman , maliyetler küçük!

5. EĞLENCELİ GECE HAYATI

Belgrad’ta gece hayatı bilhassa havaların ateş gibi meydana geldiği dönemlerde nihai derece rengarenk . Her yerde görülemeyecek ‘clup tekne’ konsepti de epeyce fenomen . Mekanların çok değişik konseptleri var ve her yaştan insanı rastlamak olası . Belgrad’ta içki de hayli ekonomik .