Antalya

Antalya, Ülkemiz’nin tek ili ve en cıvıl cıvıl beşinci şehri. 2015 itibarıyla 3.212.062 nüfusa sahiptir.Tamamı Akdeniz Bölgesi’nin batısında koltuk alır ve Antalya Körfezi’yle Batı Torosların aralarında kurulmuştur. Surat ölçümü durumundan Ülkemiz’nin altıncı kocaman ilidir.Güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin şehirleri vardır.

Antalya şehri, 1980 seneninden bu yana ve uyumlu iklim şartları ve turizm faaliyetleri sebebiyle süratle gelişmiş ve bunun için paralel olarak il de nihai zamanlarda Ülkemiz’nin beşinci cıvıl cıvıl ili olmuştur. Antalya‘da uyumlu fiyat dünya kocaman oranda ticaret, ekincilik ve turizme dayalıdır.

Antalya şehrinin kapsadığı havza tarih öncesinden günümüze kadar birçok medeniyeti barındırmıştır ve Ülkemiz’de en fazla antik il koltuk alan ildir. Sırasıyla Likyalılar, Lidyalılar, Pamfilyalılar, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ve nihai olarak da Ülkemiz Cumhuriyeti hakimiyetinde koltuk alan Antalya bu medeniyetlerin hiçbirine başkentlik yapmamıştır.Transfer

İlin tüm Akdeniz Bölgesi’nin Antalya Bölümü’nde koltuk alır ve Akdeniz ikliminin etki sahasındadır. Yerleşim yerleri haricindeki il topraklarının kocaman bölümü hububat tarlalarıyla kaplı platolardan oluşur.

Türk Silahlı Kuvvetleri Siyah Kuvvetleri Komutanlığı’na ilişkili 3. Yaya Öğrenim Tugayı Komutanlığı ve Gökyüzü Kuvvetleri Komutanlığı’na ilişkili Gökyüzü Alan Komutanlığı Antalya’da yer almaktadır .