Antalya Bisiklet Kiralama

Antalya Megakent Belediyesi’nin bisiklet yarışı kullanımını yaygınlaştırmak amaçlı tasarıladığı Antalya Bisiklet Yarışı Sistemi (ANTBİS) projesi Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı aracılığıyla onay edildi. Projenin yaşama geçmesiyle kentin 6 farlı noktasında oluşturulacak bisiklet yarışı istasyonlarıyla Antalyalılar güven kartı ve toplanmış ulaşım kartıyla bisiklet yarışı kiralayabilecek.
Antalya Megakent Belediyesi aracılığıyla yapılan ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) 2012 Seneyi Öneri Daveti çağında AR-GE ve Yenilikçilik Odaklı Endüstrinin Desteklenmesi Mali Dayanak Programı’na müracaatı yapılan “Antalya Bisiklet Yarışı Sistemi” (ANTBİS) projesi onay edildi. Megakent Belediyesi aracılığıyla Antalya’da birey odaklı il içi ulaşım uygulamalarının yaygınlaştırılması amaçlı yapılan planlamalar dahilinde yapılan ANTBİS projesi ile 6 çeşitli istasyona zeki il bisikletleri konulacak.
VATANDAŞ BİSİKLETİ KİRALAYACAK
İlk etapta 40 bisiklet yarışı ve 60 bisiklet yarışı park yerinin yapılacağı projeyi Muratpaşa ve Konyaaltı Belediyeleri de destekliyor. Megakent Belediyesi, Muratpaşa ve Konyaaltı Belediyeleri’nin önü ile Cumhuriyet Alanı , Antalya Müzesi önü ve Düden Parkı’nda birer istasyon noktası oluşturulacak. Sistemdeki bütün hareketler tek merkezden izlenebilecek. Projenin yaşama geçirilmesi ile beraber her biri güven kartıyla ya da toplanmış ulaşım kartlarıyla istasyonlardan bisiklet yarışı alabilecek. İlk etapta turistik bölgeler kaptan bölge olarak seçilmiş olup, uygulamanın öncelikle olarak darülfünun ve kentin tamamına dağılması amaçlaniyor .
BİSİKLET KULLANIMI YAYGINLAŞACAK
Ayrıca proje alanında toplantılar tertip edecek ve Antalya Bisiklet Yarışı Sistemi yurttaşlara anlatılacak. Bisikleti il içi toplanmış ulaşım sisteminin tek parçası haline getirmeyi planlayan Megakent Belediyesi daha öncelikle ” Il İçi Bisiklet Yarışı Karayolu Projesi”ni başlatmıştı. İlk etapta; Liman Kavşağı’ndan başlayıp Falez Kavşağı’nda nihai bulan, her 2 aksta kaldırımda bisiklet yarışı şeridi şerit çalışmasıyla başlatılan projenin 2. etabında ise Falez Kavşağı’ndan başlayıp Teomanpaşa Caddesi’nden Ulusal Egemenlik Caddesi’ne uzanan bisiklet yarışı karayolu oluşturuldu. Bisiklet Yarışı karayolu nihai olarak yine tertip etmesi yapılan ve şuanki bisiklet yarışı karayolu yer alan Hasan Subaşı Caddesi ile buluşturuldu. Bisikletin il içi erişime entegre edilmesi için yapılan bisiklet yarışı yöntemlerinden daha sonra projesinin yaşama geçirilmesi şimdiden gusto topladı.