Amerika’da Yaşamak ve Orda Çalışmak İçin Vizeler ve Alım Süreçleri

 

Yurt dışına çıkmak, herkesin yaşamının bir çağında kesinlikle yer alan bir hayaldir. Ek Olarak sıkı koşullarda hayatını sürdürmek , iş yaşamına atılıp para elde etmek amaçlı bir takım bedellerin de ödenmesi gerekir. Bu yazımızda sizlere Abd’da çalışmak amaçlı sahip olmanız gereken olan vizeler ve alım süreçleri konusunda bir takım basit veriler vereceğiz. Ülkemiz’den her yıl pekçok işçi onay eden Abd , vize alım süreçleri ile ilgili bir takım maddeler meydana koymuştur. Abd’da iş desturu alabilmek amaçlı en çok müracaatlan metot , eğitim ve eğitimin bitirmesinin sonrasında legal müsaade almaktır.

Türkiye çocuk nüfusu ile Abd’nın bu işçi isteğini eksiksiz karşılamaktadır. Abd , işçileri onay ederken yalnızca lise mezunu olma koşulu getiriyor. İşçilere verilecek meydana gelen Green Card ile Abd’da çalışabilir ya da eğitim yaşamına başlayabilirsiniz. Green Card nedir? Bilmeyenler ve bilgisini tazelemek isteyenler amaçlı tanımını yapalım. Green Card, Amerikan yurttaşı olmayan yabancılar amaçlı Abd’da müddetsiz oturma ve iş hakkı tanıyan bir belgedir. Green Card ile asıl yurttaşlık hakkınız korunarak yalnızca Abd’da iş ve kalma hakkınız yer almaktadır . Green Card’a sahip olduğunuzda ve 5 yıl müddetle kullandıktan ek olarak sonra isterseniz Amerikan yurttaşı olma hakkınız da doğmaktadır.

 

Ayrıca Abd’da iş hakkınızın bulunabilmesi amaçlı H1B vizesine ihtiyacınız vardır. H1B vizesi belli bir süre müddetle çalışmak amaçlı Abd’ya ayak basmış kişilere verilen, işe alım sebepli ve muhacir statüsünde olmayan bir vize türüdür. Peki, bu vizenin alınabilmesi amaçlı aranan şartlar nelerdir?

Bu vizenin alınabilmesi amaçlı işverenin sizlere bir iş önerininde yer alması ve sonrasında H1B vizesi arzuhali amaçlı ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI Muhacir Bürosu’na müracaatta yer alması lazımdır . Bu işlemler bitirdikten ek olarak sonra sırada, verdiğiniz dilekçenin onaylanması işlemini beklemeniz olacaktır. Onaylanan dilekçe ile (H1B) vize almanıza ve iş önerininde yer alan işveren yerine Abd’da çalışmanıza imkân sağlanmış olabilir . Mühim bir puan ise, yalnızca sizlere tavsiye edilen iş teklifi amaçlı bu vizeyi kullanmanızdır. H1B vizesine başvurularda ise bireyin en az lisans mezunu olma koşulu aranır. H1B vizesinin verilebileceği birey sayısının belli bir hududu vardır. Her yıl bu hudut dolmakta, nihai olan boşluklar amaçlı görevliler aracılığıyla kura sistemi yapılmaktadır. H1B vizesi alabilmek amaçlı gereken olan giderleri işveren karşılamaktadır. H1B vizesi sizlere en pek 6 senelik iş desturu olanağı sağlar . H1B vizesi alabilmek amaçlı hangi belgeler istenmektedir?

Geçerli pasaportun aslı
Tüm eskiyen pasaportlar
Bir tane fotoğraf
Vize fiyatının ödendiğine konusunda fatura
Vize mülakatı amaçlı istenen buluşma kağıdı
Vize başvuru merkezinde onaylanmış DS-160 Vize başvuru formu
Action- l797 belgesinin aslı
H1B vizesini, müddetinin sonunda bir ek olarak yenilemek zorunda olduğunuzu hatırlatalım.